Biały miś z Krupówek
Biały miś z Zakopanego to legenda! W 2022 roku obchodził 100-lecie!
Pracując przy poprzednich publikacjach, opartych na historii mówionej, odwiedzałyśmy ludzi w ich domach. Podczas spotkań nasi rozmówcy pokazywali nam rodzinne zdjęcia.
Miś „wyskakiwał” prawie z każdego albumu w Warszawie, na Podhalu, w Gdyni czy w Sopocie. Dlaczego ludzie tak chętnie fotografują się z białym misiem? Co w nim jest tak mitycznego, magicznego, uniwersalnego, że prawie każdy ma z nim zdjęcie? Zaintrygowało nas to i poszłyśmy jego tropem.
Tropem białego misia.
Ogłosiłyśmy apel w mediach społecznościowych, w radiu, telewizji, prasie. Poprosiłyśmy o przesyłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów. Odzew był ogromny.
W odpowiedzi otrzymałyśmy ponad 1200 fotografii, a nadal je zbieramy. Zdjęcia zgłaszały osoby prywatne, często młodzi ludzie, którzy je znajdywali w albumach dziadków.
Przykłady otrzymanych zdjęć
Miś: Początki
Najstarsze zdjęcia otrzymałyśmy od prawnuczki kuśnierza, który jako jeden z pierwszych szył kostiumy misia dla zakładu fotograficznego Henryka Schabenbecka. Prawdziwy strój białego misia był wykonany z owczych skór.
Z tych właśnie zdjęć wiemy, że biały miś pojawił się w Zakopanem już w latach 20.XX wieku. Od tamtej pory jest symbolem miasta.
Po co robiono sobie zdjęcia z misiem? Taka żywa maskotka dawała dużo kolorytu.
Dla wrażeń, śmiechu, zaskoczenia, ale też, żeby mieć cenną pamiątkę, która przetrwa przez pokolenia w rodzinnym albumie. Do zdjęć z misiem pozowali turyści i górale. Dzieci i dorośli. Również niemieccy żołnierze w czasie wojny.
Misiów było więcej w Zakopanem, nie tylko jeden w danym czasie. W przeszłości praktycznie każdy zakopiański zakład fotograficzny miał swojego misia, często paru.
Misie można było spotkać na Gubałówce, na Krupówkach czy przy Dolinie Kościeliskiej. Byli też obecni na odpustach i lokalnych zabawach, wszędzie tam, gdzie było dużo ludzi. Często towarzyszyły im owczarki, które miały ocieplać wizerunek miśka.
Dla fotografów miś był sposobem na przyciągnięcie klientów. Był postacią trochę śmieszną, a trochę romantyczną i egzotyczną. Różnorodność nadesłanych fotografii zaskakuje i rozbawia.
Dziś w Zakopanem na Krupówkach można nadal spotkać prawdziwego białego misia. To pan Marek Zawadzki w skórze niedźwiedzia, który pozuje do zdjęć. Jak sam mówi, misiek zakopiański musi być prawdziwy! Czyli mieć futro uszyte z owczych skór. Musi umieć zagadać, pocieszyć, zabawić. Pan Marek często powtarza, że to nie jest taka prosta sprawa być misiem.
Biały miś stał się legendą, mitem, ikoną popkultury. Łączy wszystkie światy, przełamuje granice i bariery społeczne. Dzięki misiowi wszyscy czują się równi.
Fotografia z nim była niegdyś obowiązkową pamiątką spod Tatr. Każdy chciał ją mieć!
Miś w czasach współczesnych
Może właśnie dziś, w tych niepewnych czasach, potrzebny jest nam miś obejmujący nas ramieniem? Nie groźny a potężny i silny władca zwierząt, do którego można się przytulić i pogłaskać.
Publikacje
W ramach projektu „Foto z misiem” powstał album fotograficzny „FOTO Z MISIEM” oraz artystyczna interakcyjna publikacja dla dzieci i młodzieży do kolorowania, pisania, rysowania na podstawie archiwalnych zdjęć z białym misiem pt.: „Foto PRZYGODA z misiem”, nominowana do nagrody „Książka Roku IBBY 2022” w kategorii grafika.
Gra miejska, wystawa i zajęcia plastyczne
Przygotowałyśmy także grę miejską zorganizowaną przez Muzeum Tatrzańskie – 13 plansz fotograficznych umieszczonych w przestrzeni publicznej Zakopanego, wielkoformatową plenerową wystawę fotograficzną na Krupówkach w Zakopanem, wystawę na Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, cykl 16 plastyczno-edukacyjnych warsztatów dla dzieci oraz interaktywne wydarzenia w przestrzeni publicznej.
Projekt „Foto z misiem” otrzymał Honorowe Partnerstwo Miasta Zakopane oraz został objęty patronatem przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.
Serwis internetowy
Stworzyłyśmy dedykowaną stronę internetową, na której umieszczone są wszystkie zgłoszone do nas zdjęcia. Zapraszamy do ich obejrzenia!
Poznajcie białego misia na fotozmisiem.oryginaly.com.pl
Projekt trwa!
W dalszym ciągu zbieramy fotografie z białym misiem, tym prawdziwym!
Jeżeli mają Państwo w swoich albumach z nim zdjęcie, zapraszamy do wysyłania zgłoszenia za pośrednictwem formularza na stronie internetowej projektu fotozmisiem.oryginaly.com.pl/zgloszenie/
Wspólnie stwórzmy największą kolekcję fotografii z białym misiem!
Galeria realizacji projektu