Łączymy pokolenia na Podhalu
„Łączymy pokolenia na Podhalu” to wartościowy projekt dedykowany mieszkańcom Podhala, innowacyjny i nowoczesny w formie a jednocześnie sięgający do archiwów rodzinnych.
Uważamy, że dobre poznanie własnych korzeni pozwala nam na funkcjonowanie w obecnym, nowoczesnym i pędzącym świecie.
Relacja międzypokoleniowa w każdym domu jest niezwykle ważna i bezcenna. Przekonałyśmy się o tym niejednokrotnie pracując przy naszych książkach. Postanowiłyśmy porozmawiać o tym temacie szerzej i tak powstał projekt „Łączymy pokolenia na Podhalu”
Projekt objął wywiady z wybranymi osobowościami Podhala, cykl warsztatów dla dzieci, cykl warsztatów dla dorosłych, podcast oraz film.
Wszystko to na terenie gmin Biały Dunajec, Czarny Dunajec, Kościelisko, Poronin i Szaflary współpracujących w ramach Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania, dzięki której otrzymałyśmy wsparcie na realizację tego projektu.
Wywiady
Do rozmów o babciach i dziadkach zaprosiłyśmy 12 osób z Podhala. Wybrałyśmy narciarkę, poetkę, muzyka, bacową, fotografa, ludzi różnych zawodów, wychowanych i mieszkających na Podhalu, którym dziadkowie przekazali siłę, miłość, praktyczną wiedzę, wszystko to, co pozwala im w dorosłym życiu być pewniejszym swoich decyzji, być mocnym, ale też szczęśliwym i spełniać swoje marzenia.
Zapytałyśmy naszych rozmówców, jak pamiętają swoje babcie, dziadków, czego ich nauczyli, ale też jakimi babciami i dziadkami sami chcieliby być.
Rozmawiali z nami:
Film
Podcasty
Warsztaty
Warsztaty dla dorosłych
Uczestnikami bezpłatnych warsztatów byli mieszkańcy gmin, osoby dorosłe, młodzież, seniorzy. Warsztaty dla dorosłych były zorganizowane w Gminnych Ośrodkach Kultury w Kościelisku, Poroninie, Szaflarach , Białym Dunajcu i Czarnym Dunajcu oraz w Szkole Podstawowej w Chochołowie.
Podczas warsztatów prowadzone były rozmowy na temat wspomnień dotyczących babć i dziadków. Rozmawialiśmy, czego nas babcie i dziadkowie nauczyli. Omawialiśmy zasady archiwizacji dokumentów i fotografii w rodzinnych archiwach.
Warsztaty dla dzieci
Warsztaty dla dzieci odbyły się w szkołach podstawowych w Czarnym Dunajcu, Białym Dunajcu, Witowie, Dzianiszu, Chochołowie w klasach I-III, które zgłosiły chęć udziału w projekcie.
W sumie przeprowadziłyśmy 12 spotkań z dziećmi, podczas których rozmawialiśmy z nimi na temat ról babć i dziadków w ich życiu, czego się od babć i dziadków nauczyli, co lubią razem robić, jak spędzać czas, czy pomagają babciom i dziadkom w ich codziennych obowiązkach. Dzieci uczestniczące w zajęciach przyniosły kserokopie archiwalnych rodzinnych fotografii, z których wykonały prace plastyczne – kolaże.
Każdy z uczestników warsztatów otrzymał notes do zapisywania wspomnień rodzinnych oraz „wieczny” kalendarz do zapisywania rodzinnych świąt.
Łączymy pokolenia, nie tylko na Podhalu!
Wierzymy, że każde dziecko, które wzięło udział w warsztatach, obudzi w sobie „małego odkrywcę” rodzinnych tajemnic, opiekuna rodzinnych historii i fotografii.
Mamy nadzieję, że te warsztaty zachęcą dzieci i dorosłych do zastanowienia się za co jesteśmy wdzięczni naszym przodkom, naszym babkom, prababkom, dziadkom i pradziadkom. Jak oni żyli, czego nas nauczyli, gdzie my się teraz znajdujemy…
Wierzymy, że udział w naszych warsztatach zainspiruje do rodzinnych wspomnień, nawet w szerszym gronie – z ciotkami, wujkami, kuzynami, a nawet sąsiadami. Takie rozmowy budują poczucie przynależności lokalnej, świadomości historii i tradycji lokalnej, a to buduje nas samych.
Scenariusz warsztatów
Zachęcamy do przeprowadzenia warsztatów u Państwa w szkole, bibliotece, ośrodku kultury.
Zapraszamy do skorzystania z przygotowanego przez nas scenariusza zajęć:
Projekt i realizacja: Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska
Stowarzyszenie Łączymy Pokolenia
Operacja pn. “Łączymy pokolenia na Podhalu”, mająca na celu zachowanie dziedzictwa, aktywację mieszkańców oraz umacnianie więzi lokalnych wśród mieszkańców obszaru poprzez organizację warsztatów „Łączymy pokolenia na Podhalu”, jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” poddziałania “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.