projekty-batory-029www

“M/S Batory” pojawił się na horyzoncie

Wiosną 2017 pojechałyśmy do USA zaprezentować Polonii nasze książki.

Emigracja to trudny temat. Obie doskonale znamy to z własnych doświadczeń (Barbara, która urodziła się i wychowała we Francji a od ponad 20 lat mieszka w Polsce, Aleksandra, której mama i brat żyją w USA). Spotkania z Polonią jeszcze bardziej nas w tym utwierdziły.

Tęsknota za zapachem kwiatów w ogródku, smakiem rogalików maślanych z dzieciństwa czy za widokiem Giewontu…

Spacerując po plaży „ujrzałyśmy” Batorego… postanowiłyśmy zebrać wspomnienia tych, którzy popłynęli na emigrację tym legendarnym transatlantykiem.

W pierwszej kolejności odwiedziłyśmy górali, którzy płynęli (przecież w każdej góralskiej rodzinie kogoś w Ameryce się ma) i osoby mieszkające w Polsce, które z emigracji wróciły. Pojechałyśmy do Nowego Jorku i Montrealu, do miast portów, do których M/S Batory przypływał. Tam spotkałyśmy osoby, dla których Ameryka stała się domem.

Opowiadali o tym, że Batory pachniał światowo, że kiwało podczas rejsu, o oczekiwaniach i rozczarowaniach w kraju obiecanym.

Premiera

Premiera książki odbyła się w Muzeum Emigracji, które znajduje się w budynku Dworca Morskiego, z którego przez 33 lata odpływał nasz transatlantyk.
https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/marsz-marsz-batory-opowiesc-utkana-ze-wspomnien,537516

W ramach tego projektu wydałyśmy dwie publikacje: „Marsz, marsz BATORY” zawierającą wspomnienia pasażerów oraz „B jak Batory”- historia statku przedstawiona za pomocą wyjątkowych kolaży z fotografii i pamiątek oraz ciekawostek zebranych podczas pracy.

Powstała też plenerowa wystawa fotograficzna, którą można było zobaczyć w Gdyni na Skwerze Kościuszki, w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu i w Zakopanem w Parku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu o naszej pracy:

Warsztaty

Dla Programu Niepodległa przygotowałyśmy serię warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci, scenariusz lekcji, wystawę historyczną, artykuły o historii polskiej floty oraz film animowany o historii M/S Batory. Wszystkie materiały są do pobrania na stronie Programu pod linkiem:

https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/b-jak-batory-wystawa-i-materialy-edukacyjne-do-pobrania/

Patronaty

Projekt „B jak Batory” objęty został patronatami Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji w Gdyni, Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, Programu „Niepodległa”.

Patronem medialnym jest National Geographic Polska.

Zapraszamy na pokład!