oryginaly_foto-z-misiem_okladka_www

Foto z Misiem

W roku 2022 zakopiański biały miś miał 100 lat!

Dlaczego ludzie tak chętnie fotografują się z białym niedźwiedziem? Co w nim jest mitycznego, magicznego, uniwersalnego, że każdy ma z nim zdjęcie? Zastanawiają się Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska z Oficyny Wydawniczej Oryginały. Zaintrygowane ruszyły tropem misia.

– Brunatnego niedźwiedzia boją się̨ nawet górale – wyjaśniają – nazywają̨ go ON, by nie wypowiadać́ jego imienia. A biały, stojący na ulicy się̨ uczłowiecza, przestajemy się̨ go bać́. Odrealnia go to, że jest biały, bo wiadomo, że biały nie żyje w Tatrach.

Może właśnie dziś, w tych niepewnych czasach, potrzebny jest nam miś obejmujący nas ramieniem? Nie groźny a potężny i silny władca zwierząt, do którego można się przytulić i pogłaskać.

Projekt „Foto z misiem” otrzymał Honorowe Partnerstwo Miasta Zakopane oraz został objęty patronatem przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego.

Poznajcie białego misia!

Ogłosiłyśmy apel w mediach społecznościowych, w radiu, telewizji, prasie. Poprosiłyśmy o prze­syłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów.
Odzew był ogromny. W odpowiedzi otrzymałyśmy ponad 1200 fotografii, a nadal je zbieramy. Zdjęcia zgłaszały osoby prywatne, często młodzi ludzie, którzy je znajdywali w albumach dziadków.

„Spójrz na misia” - TVP3 (2021)