oryginaly_foto-z-misiem_okladka_www

Foto z Misiem

W roku 2022 zakopiański biały miś ma 100 lat!

Dlaczego ludzie tak chętnie fotografują się z białym niedźwiedziem? Co w nim jest mitycznego, magicznego, uniwersalnego, że każdy ma z nim zdjęcie? Zastanawiają się Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska z Oficyny Wydawniczej Oryginały. Zaintrygowane ruszyły tropem misia.

– Brunatnego niedźwiedzia boją się̨ nawet górale – wyjaśniają – nazywają̨ go ON, by nie wypowiadać́ jego imienia. A biały, stojący na ulicy się̨ uczłowiecza, przestajemy się̨ go bać́. Odrealnia go to, że jest biały, bo wiadomo, że biały nie żyje w Tatrach.

Autorki ogłosiły apel w mediach społecznościowych, prasie, ra­diu i telewizji oraz pocztą pantoflową. Poprosiły o prze­syłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów.

W odpowiedzi otrzymały ich ponad 1000! Najstarsze wykonane na początku lat 20. XX wieku! Miś pozował w Zakopanem na Krupówkach i Gubałówce, ale także na plaży w Juracie, na deptaku w Ciechocinku czy sopockim molo. Często mu towarzyszyły owczarki, które miały ocieplać wizerunek miśka. Różnorodność nadesłanych fotografii zaskakuje i rozbawia. Biały miś stał się legendą, mitem, ikoną popkultury. Łączy wszystkie światy, przełamuje granice i bariery społeczne. Dzięki misiowi wszyscy czują się równi.

Może właśnie dziś, w tych niepewnych czasach, potrzebny jest nam miś obejmujący nas ramieniem? Nie groźny a potężny i silny władca zwierząt, do którego można się przytulić i pogłaskać.
Poznajcie białego misia!

Projekt „Foto z misiem” otrzymał Honorowe Partnerstwo Miasta Zakopane oraz został objęty patronatem przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego „Całkiem niezła historia”

Dodatkowe działania związane z publikacją zaplanowane na rok 2022

  • publikacja dla dzieci i młodzieży do kolorowania na podstawie archiwalnych zdjęć z białym misiem;
  • gra miejska przez Muzeum Tatrzańskie – 13 plansz fotograficznych umieszczonych w przestrzeni publicznej Zakopanego;
  • wielkoformatowa plenerowa wystawa fotograficzna na Krupówkach (przy Oczku Wodnym) w Zakopanem;
  • premiera książki „Foto z misiem” w ramach Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego; spotkanie autorskie w obecności dzisiejszego Pana Misia, Marka Zawadzkiego;
  • uruchomiona została strona www.fotozmisiem.oryginaly.com.pl , na której umieszczono dotychczasowe fotografie (ponad 1000!), na bieżąco można dodawać kolejne zdjęcia w zakładce „Zgłoszenie”.

Więcej o projekcie w programie telewizyjnym „Spójrz na misie” - TVP3