Skip to content

Warsztaty “Łączymy pokolenia”

Jak wyglądała Twoja babcia, gdy była małą dziewczynką? Czy Twój dziadek łapał żaby, jak był małym chłopcem? Jakie historie opowiadała im ich babcia?

Spotkanie otworzy przed dziećmi tajemniczy i fascynujący świat dzieciństwa ich babć i dziadków (także pra), pomoże dowiedzieć się skąd pochodzą, kim byli (są) ich przodkowie i dowiedzieć się, jak pielęgnować rodzinne historie i wspomnienia. Pozwoli zbudować poczucie łączności międzypokoleniowej i poczucie wdzięczności dla poprzednich pokoleń.

Warsztaty mogą być prowadzone również z okazji wyjątkowych dni – świąt i ważnych rocznic (np. Dzień Babci lub Dziadka czy Boże Narodzenie). Zaprośmy wtedy do uczestnictwa babcie i dziadków.

oryginaly-warsztaty-dla-dzeci_laczymy-pokolenia01

Założenia

  • Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-11 lat.
  • Czas trwania zajęć: 45-60 min.

Na spotkanie dzieci przynoszą kserokopie archiwalnych zdjęć rodzinnych lub mogą skorzystać z dostarczonych przez nas fotografii. Każde dziecko wykonuje kolaż z kopii fotografii, koloruje fotografie, może udekorować pracę tasiemkami, koronkami, itp.

Warsztaty składają się z dwóch części:

  1. część teoretyczna – trwa około 20 minut, podczas której opowiadamy dzieciom jak wyglądało dzieciństwo ich dziadków/ pradziadków, co jedli, jak robili zakupy, jak się bawili; w tej opowieści wspieramy się cytatami z książki „Banany z cukru pudru”;

  2. część plastyczna – trwa około 25-40 minut, podczas której dzieci wykonują prace plastyczne, kolaże z archiwalnych fotografii.

oryginaly-warsztaty-dla-dzeci_laczymy-pokolenia02

Potrzebne materiały

  • brystol lub tektura formatu A4 lub A3 dla każdego z uczestników
  • kserokopie archiwalnych zdjęć rodzinnych lub wydruki załączonych fotografii
  • klej biurowy, nożyczki, flamastry, kredki,
  • fragmenty gazet, taśmy ozdobne, koronki, kawałki materiałów, naklejki, cekiny itd. – będą dodatkowym atutem.