Banany z cukru pudru
Czy wyobrażaliście sobie kiedykolwiek swoją prababcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo dziadka, który gra aniołka w jasełkach? A babcię, jak łapie żaby? Kiedy to było? W latach trzydziestych, czterdziestych, pięćdziesiątych XX wieku.
Zabierzemy Was w podróż w te czasy. Usłyszycie stukot końskich kopyt o bruk, zobaczycie Basię wpadającą z gałęzią wierzby do fosy i dowiecie się, jak się robiło kaczkę. „Banany z cukru pudru” jest książką międzypokoleniową pokazująca tamten świat za pomocą pięknych fotografii opatrzonych tekstami. Prawdziwe historie, zaskakujące anegdoty autorki zebrały podczas długich rozmów ze swoimi sąsiadami z warszawskiej Sadyby.
Tak było naprawdę! Jeśli nie wierzycie, zapytajcie babcię, dziadka czy starszego pana z naprzeciwka.
Oficyna Wydawnicza Oryginały, 2015
ISBN 978-83-943230-0-4
Nominacje i wyróżnienia:
- Nominowana w konkursie Najpiękniejsza Książka Roku PTWK 2015
- Wyróżniona wśród 13 najpiękniejszych książek dziecięcych jesieni 2015 – Newsweek
Recenzje
Wytwórnia Inicjatyw Twórczych – wywiad z Aleksandrą Karkowską
Zapraszamy na wywiad z Aleksandrą Karkowską, współtwórczynią Oficyna Wydawnicza Oryginały prezentowany przez Wytwórnię Inicjatyw Twórczych (wytworniainicjatyw.pl).
Posłuchajcie opowieści o tym, jak powstawały “Banany z cukru pudru” czy popularne zeszyty “Babciu, Dziadku! Proszę, opowiedz mi…”. Przyjemnego słuchania!
Wideo (ca 22min) dostępne jest na platformie facebook, tutaj: https://www.facebook.com/watch/?v=915506796086390
Mój absolutny faworyt – boskie „Banany z cukru pudru”
“Mój absolutny faworyt – boskie „Banany z cukru pudru” czyli wspaniała opowieść o tym, co naprawdę interesuje dzieci – czyli jak to było kiedy dorośli byli mali. Edytorskie cacko plus świetna historia rodzinna. Rzekłabym – must have :)”
Anna Dziewit-Meller, pisarka, dziennikarka
2015
Książka to niezwykła. Z wielką dbałością zaprojektowana.
“Dla młodych i starszych czytelników. Zachwyci miłośników starych fotografii i osoby interesujące się historią. Jej lektura może zainspirować do własnych rodzinnych poszukiwań starych zdjęć i skrawków wspomnień…”
Wilcze lektury.blogspot.com
19 października 2015
Wzruszająca książka
“Kiedy się ją czyta człowiek nabiera szacunku do twardego, niełatwego życia sprzed lat.
Gorąco polecam.”
Kasia Stoparczyk, dziennikarka,
wrzesień 2015
Banany z cukru pudru – tę książkę napisały dzieci
“Tę książkę napisały dzieci: Wiesia, Xawera, Biruta, Nikodem, Kazik i inni… Najstarsza, Kasia, ma STO lat! To nie pomyłka, te „dzieci” dawno dorosły. A dorastały na Sadybie.
Sadyba to szczególna dzielnica Warszawy – zielona i przyjazna. Zbudowano ją w latach 20. XX wieku zgodnie z ideą miasta-ogrodu, która łączyła funkcjonalizm z komfortem. Po wojnie Sadyba obrosła nowymi osiedlami, ale nadal jej emblematem pozostaje willowa zabudowa, zielone parki i skwery, jeziorko, fosa, mały cmentarz i ceglany fort z czasów carskich. Wąskie uliczki (do niedawna brukowane), rozległe ogrody i jednorodzinne budynki w zieleni sprawiają, że dzielnica ma swój klimat, który sprzyja dobrosąsiedzkim relacjom. Sadybianie niechętnie się stąd wynoszą.
Dorosłe dziś „dzieci”, których opowieści złożyły się na tę książkę, wychowywały się tym samym kwartale ulic. Nadal mieszkają po sąsiedzku. Wielu pamięta okupację i powojenne ruiny. Niektórzy są rówieśnikami, innych dzieli od pozostałych cała generacja. Jedno ich łączy – kupowali słodycze w tym samym sklepiku, chodzili do tej samej szkoły i na tej samej górce lepili bałwana. Siedzieli obok siebie, kocyk w kocyk, nad lokalnym jeziorkiem. Mogli cieszyć się kąpieliskiem latem, a ślizgawką zimą, buszować po krzakach i zakamarkach. Mieli dużo wolności – boisko, podwórko, ogrody stanowiły ich naturalne środowisko. Opowiadają o chwytanych do słoika traszkach, dziewczyńskich pamiętnikach, rodzinnych świętach, o parze łyżew dzielonych solidarnie z kolegą, o ubraniach szytych z byle czego w zgrzebnych czasach i o ówczesnych przysmakach… Każde z nich przytoczyło jeden…dwa epizody ze swojego dzieciństwa. Razem złożyły się one na sentymentalną biografię dzielnicy, widzianej z perspektywy kilkulatków. Liczne, kapitalne zdjęcia zdradzają metrykę tych wspomnień, ale ich temperatura jest wspólna wszystkim generacjom.
Książka, wymyślona i doprowadzona do szczęśliwego finału przez dwie mieszkanki i entuzjastki Sadyby, adresowana jest do czytelników kilkuletnich. Przytoczone anegdoty dają współczesnym dzieciom wyobrażenie o innym, odległym dorastaniu babć i dziadków, stanowią historię w małej, efektownej kapsułce. Historię dzielnicy, ale historię kraju po trosze, w mikroskali. Jednocześnie komizm tych opowieści, ich „egzotyka” i wdzięk – są ponad czasem, są esencją wspólnego wszystkim generacjom stanu bycia dzieckiem. Zmieniają się rekwizyty i smak ulubionych łakoci, zmienia się fason butów i krój lalczynych sukienek, ale pozostaje smak ryzyka, przygody, nowych odkryć i wszystkich rzeczy, które wydarzają się po raz pierwszy.
Dobrze zaprojektowana, mądra i ciekawa książka. Kładka przerzucona między generacjami. A jakby tego było mało – świetny przykład dbałości o pamięć, o ciągłość lokalnej tradycji, o tożsamość miejsca.”
Gorąco polecam!
Joanna Olech, pisarka, ilustratorka
wrzesień 2015